Pizza


Teraz kolejne danie kuchni włoskiej, najpopularniejsze i najprostsze, czyli Pizza. Każdy z nas ma składniki, których nie lubi, jeden bardzo nie lubi cebuli, inny nie cierpi oliwek, zaś kolejny kukurydzy czy papryki, kolejny brzydzi się salami. Można tak wymieniać w nieskończoność. Pizza to danie, które dostosuj pod swój gust i smak. Najważniejsze jest tutaj ciasto. Przyznam szczerze, że ja bardzo długo dochodziłem, jak zrobić poprawnie wyglądające i smakujące ciasto, które będzie jak te z włoskiej pizzerii. Jeśli chcemy zrobić takie ciasto, to musimy poznać nasz piekarnik. Nie każdy piekarnik piecze tak samo, tzn. nie w każdym piekarniku 200 st. C to 200 st. C. Pizza, którą przygotujemy dzisiaj to typowa Margherita (ciasto drożdżowe + sos pomidorowy + mozzarella) z dodatkiem szynki, pieczarek, kukurydzy, oliwek, sera feta oraz cebuli i pomidorów. Oczywiście wszystko należy przyprawić typowymi dla kuchni włoskiej przyprawami. Ja akurat używam gotowej mieszanki przypraw, którą można kupić w każdym sklepie spożywczym.




Przepis dla 4 osób (dwie okrągłe blachy na pizze o śr. 32 cm)

Składniki:

CIASTO CIENKIE:
- ok. 350 gram mąki pszennej tortowej typ 450
- 3/4 szklanki ciepłej przegotowanej wody
- 2 łyżki oliwy
- pół łyżeczki cukru
- szczypta soli
- 1 saszetka drożdży suszonych 7 gram
- 1  łyżka suszonego oregano

DODATKI DO PIZZY (wg własnego uznania):
- 2 łyżeczki przyprawy do pizzy (mieszanka bazylii, oregano, cebuli, czosnku, natki pietruszki, chili)
- 4 łyżeczki tartego parmezanu
- 1 średnia cebula
- 8 szt średnich pieczarek
- 2 szklanki sera tartego mozzarella
- kilka plasterków szynki (wedle uznania)
- 4 łyżki kukurydzy konserwowej
- 1 pomidor
- oliwki ok 20-30 sztuk
- pół kostki sera feta czyli ok 135 gram

SOS CZOSNKOWY (do polewania gotowej pizzy):
- 1 jogurt naturalny 180 gram
- 2 łyżki majonezu
- sól
- pieprz
- szczypta oregano
- 1 łyżeczka czosnku granulowanego
- 1 ząbek czosnku

SOS POMIDOROWY (zarówno na ciasto jak i do polewania gotowej pizzy):
- 1 puszka pomidorów krojonych 400 gram
- 1 średnia cebula
- szczypta czosnku granulowanego
- szczypta bazylii i oregano
- 3 łyżki sosu pomidorowego chili lub ketchupu
- szczypta soli i pieprzu
- 1 łyżeczka papryki słodkiej w proszku

W pierwszej kolejności musimy rozpuścić drożdże w ciepłej wodzie i dodać pół łyżeczki cukru. Dobrze wymieszać i odstawić na jakieś 5 minut.
Do miski wsypujemy przesianą mąkę, dodajemy rozpuszczone drożdże, sól, oliwę oraz łyżkę oregano. Oregano sprawi, że nasze ciasto będzie miało wspaniały ziołowy zapach. 


 Tak połączone składniki należy teraz wymieszać i wyrobić ręcznie ciasto na pizzę.  


Jeśli wyrobiliśmy nasze ciasto, przykrywamy je kuchennym ręcznikiem i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut do wyrośnięcia (podwojenia objętości). Najlepiej jest włożyć pod kołdrę :)
W tym czasie, kiedy nasze ciasto wyrasta, przygotowujemy sosy i składniki na pizzę.

Do przygotowania sosu pomidorowego potrzebujemy większą szklankę czy miseczkę. Krojone pomidory łączymy razem ze startą na drobnych oczkach cebulą. Następnie dodajemy 3 łyżki sosu pomidorowego chili lub ketchupu, 1 łyżeczkę papryki słodkiej w proszku, szczyptę czosnku granulowanego, szczyptę bazylii i oregano oraz szczyptę soli i pieprzu. Całość dokładnie mieszamy łyżeczką. Jeśli ktoś woli bardziej ostry sos, można dodać jeszcze chili w proszku czy tabasco. Część sosu odlewamy do jakiegoś kubeczka (do polewania gotowej, upieczonej pizzy), natomiast resztą sosu będziemy smarować nasze ciasto.


Natomiast do przygotowania sosu czosnkowego potrzebujemy najlepiej słoiczka. Wlewamy do niego jogurt naturalny, dodajemy 2 łyżki majonezu, sól, pieprz, szczyptę oregano, 1 łyżeczkę czosnku granulowanego oraz wyciśnięty ząbek czosnku. Zakręcamy słoiczek i potrząsamy, aż nasze składniki połączą się w przepyszny sos czosnkowy. Przelewamy sos do kubeczka. Tak przygotowane sosy możemy postawić już na stole, przy którym będziemy spożywać pizzę.


A teraz czas na składniki!

Przy użyciu np. szatkownicy do kapusty, kroimy pieczarki na plasterki. 


Następnie cebulę kroimy w półkrążki.


Szynkę w mniejsze plasterki.


A ser feta rozdrabniamy ręcznie lub nożem na mniejsze kawałeczki.


Ciasto na pizzę za chwilę będzie gotowe, więc trzeba teraz przygotować blachy, w których będziemy piec nasze pizze. W moim przypadku są to dwie blachy czarne, o średnicy 32 cm.
Każdą z blach wyścielamy w środku papierem do pieczenia. Ja kładę blachę na papierze i wykrawam nożem kółka o średnicy 32 cm. Umieszczony w blasze papier należy ręcznie wysmarować oliwą.


Rozległ się alarm, więc nasze ciasto już pewnie jest gotowe. Ciasto podwoiło swoja objętość! 


Należy teraz je podzielić na dwie równe części. Każdą z części rozwałkowujemy na placek o średnicy nieco większej niż 32 cm (np. 34 cm). Chyba, że potrafimy rozciągać ciasto niczym Pizzamaster, możemy schować wałek do szuflady. 


Tak powstały krążek ciasta umieszczamy w blasze wyścielonej papierem. Teraz bierzemy do ręki widelec i nakłuwamy ciasto na całej powierzchni.


Kolejny etap to wysmarowanie ciasta pozostałym sosem pomidorowym i posypanie go 1 łyżeczką przyprawy do pizzy. Pamiętajmy, aby pozostawić też sosu na drugą pizzę! 


Teraz układamy pieczarki.


Kolejno szklanka sera mozzarella.


W tym momencie dopiero dodajemy naszą wędlinę. Pamiętajmy, aby nigdy nie kłaść wędliny pod ser. Tak postępują pizzerie, które próbują ukryć nie najlepszą jakość swoich dodatków. W moim mieście jest taka pizzeria, gdzie raz spróbowałem efektu takich praktyk. W efekcie już tam nie zaglądam!


W dalszych etapach dodajemy resztę składników. 
Dwie łyżki kukurydzy!


Pomidory w plasterkach.


A na koniec ser feta, oliwki i cebulka. Całość posypuje delikatnie parmezanem, aby po upieczeniu pizza była bardziej chrupiąca i pachnąca Italią.


Teraz czas na pieczenie! Piekarnik rozgrzewam do temp. 230 st. C. Kiedy piekarnik osiągnie żądaną temperaturę, zmniejszam do 220 st. C i umieszczam blachę na środku piekarnika. 
Czas pieczenia 10-12 minut. Kiedy nasze danie jest w piekarniku zabieramy się za druga pizzę.
Po upływie założonego czasu, wyciągamy pizzę na deskę i przy pomocy noża do pizzy, czy zwykłego noża, kroimy ją wedle uznania na cztery, bądź osiem kawałków. Pizze podajemy z przygotowanymi sosami.
Uwaga! Pizza jest dobrze upieczona wówczas, gdy wzięty do ręki jej kawałek nie opada, nie łamie się, nie wypada nam z ręki. 


Buon appetito!

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2294973715231241"
     crossorigin="anonymous"></script>

Komentarze

  1. Wczoraj moja kuchnia wyglądała, jak pobojowisko i to przez Ciebie ;)
    Dzięki za świetny przepis! Pizza wyszła chyba nawet lepsza niż moja ulubiona grecka z Dominium.
    Super przepis - dzięki! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Trafiłem pryzpadkiem poszukując przepisu na pizzę i muszę powiedzieć, że tutaj gotowanie jest wyłożone w taki przystępny sposób, że nawet człowiek pierwotny miłby szanse na ugotowanie dobrej pizzy. Moja w każdym razie była całkiem całkiem a robiłem pierwszy raz. Dzięki Bartusiu za przepis, pozdrawiam,

    OdpowiedzUsuń
  3. Przepis naprawdę dobry, bo mimo mojego antytalentu kulinarnego - udało mi się zrobić bardzo smaczną pizzę.
    Dzięki za przepis!

    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz